نقش رژیم غذایی در سلامتی دندان ها

  1. صفحه اصلی
  2. دسته بندی نشده
  3. نقش رژیم غذایی در سلامتی دندان ها
نقش رژیم غذایی در سلامتی دندان ها

نقش رژیم غذایی در سلامتی دندان ها

بی شک تغذیه سالم یکی از عامل های مهم سلامتی بدن به شمار می آید. تغذیه اصولی و درست منجر به تکامل و رشد ساختمان استخوانی دهان می شود. رژیم غذایی نقش حائز اهمیتی را در دندان و لثه های شما ایفا می کند.


اثر رژیم غذایی بر سلامت دندان


معمولا به دنبال بیماری های دهانی، پوسیدگی دندان نیز همراه خواهد بود. در اینصورت شما باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. پس بهتر است از بروز نتایج حاد این مشکل که گاهی بی دندان شدن کامل را در سن 65 سالگی دارد جلوگیری کرد.

نقش تغذیه در تکامل دندان ها


تغذیه نقش بسزایی در رشد دندان های کودکان دارد. والدین آنها باید توجه خاصی روی این موضوع داشته باشند تا ویتامین های لازم برای تکامل دندان ها و استحکام آنها فراهم باشد. بعد از رویش دندان نحوه تغذیه آنچنان مهم است که باید از مصرف زیاد مواد قندی جلوگیری کرد.

تاثیر ویتامین ها بر سلامتی دندان ها


سلامت حفره داخلی دهان و ویتامین ها با هم رابطه مستقیم و نزدیکی دارند. به طوریکه اگر با کمبود ویتامین های مود نیاز نظیر C ، روی ، آهن و فولات مواجه شوید روی سلامت دهان اثر می گذارد و روند ترمیم حفره دهانی به تاخیر می افتد. کمبود ویتامین های یاد شده و همچنین ویتامین های نظیر کلسیم و فسفر منجر به بیماری به نام پریودنتال خواهد شد.


در صورت زیاده­ وری در مصرف الکل و تنباکو هم احتمال ابتلا به سرطان دهان وجود خواهد داشت. برای درمان این مورد نیاز به دریافت انرژی و وعده های غذایی بیشتر خواهد بود که در این حالت مشکلاتی در روند مواد غذایی بیمار ایجاد می شود.
تاثیر ویتامین ها | آرمه پارسیان
تاثیر ویتامین ها | آرمه پارسیان

تاثیر مواد غذایی مختلف بر سلامتی دهان و دندان


مراقبت های زیادی برای دندان هایتان نظیر مسواک زدن، نخ دندان ، دهانشویه و نظایر اینها وجود دارد. اغلب ما در زندگی عادی و روتین خود مراعات می کنیم. با این حال پوسیدگی های دندان و مشکلات لثه همچنان رایج است. بهتر است جواب این سوال را در یخچال ها و مواد غذایی که مصرف می کنید پیدا کنید.

مواد قندی


ماده های قندی ، کربوهیدرات های قابل تخمیری هستند که با باکتری های موجود در دهان به همکاری می پردازند. این ماده ها برای سلامت دهان و دندان مضر هستند. این مواد عبارتند از:

  • شیرینی

  • کیک

  • نوشابه

  • چیپس

  • موز

  • غلات صبحانه


بهترین زمان برای مصرف مواد قندی قبل از وعده های اصلی غذایی و در تعداد دفعات کم است.

کربوهیدرات ها


کربوهیدرات های سبوس دار در حفظ سلامتی دهان و دندان مؤثر است. مصرف نشاسته برای ایجاد پوسیدگی دندان مانعی ندارد. اما نوع نشاسته مهم است. چون آنزیم موجود در دهان قادر است تا نشاسته را تبدیل به ماده مضر قندی کند.

 

خرید کارت آرمه | آرمه پارسیان

افزودن دیدگاه0