11 نکته مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان

  1. صفحه اصلی
  2. دسته بندی نشده
  3. 11 نکته مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان
11 نکته مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان

11 نکته مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان

راه‌کارهای بسیار ساده‌ای برای حفظ سلامت دهان و دندان وجود دارد و با استفاده از این روش‌ها از زمان کودکی تا سال‌خوردگی می‌توانید شرایط مطلوبی از نظر سلامت دهان و دندان برای خود ایجاد کنید.

در اینجا به 11 اقدام مهم و  لازم برای حفظ سلامت دهان و دندان می‌پردازیم:

 

شروع عادات بهداشتی از کودکی


با وجود توصیه‌‌های فراوان به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودکان، درصد بسیار زیادی از کودکان حتی پیش از ورود به مدرسه دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. اقدامات مراقبتی دندان باید به محض بیرون زدن اولین دندان کودک (حدود شش‌ماهگی) شروع شود. حتما دندان‌های کودک را با دستمال تمیز و مرطوب یا مسواک بسیار نرم مخصوص کودکان تمیز کنید. از دو سالگی می‌توان تمرین مسواک زدن را به خود کودک واگذار کرد اما برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان در این سن والدین حتما باید بر مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشند.

 

پوشاندن شیارهای دندان‌های آسیاب یا فیشورسیلانت


برای حفظ سلامت دهان و دندان، پوشاندن شیارهای دندا‌های آسیاب که از حدود شش سالگی شروع به رشد می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از پوسیدگی این دندان‌ها بدون آسیب رساندن به دندان و بدون نیاز به تراش شیارهای عمیق دندان پوشانده می‌شوند؛ در نتیجه مواد غذایی و باکتری ها نخواهند توانست به داخل این شیار ها نفوذ کرده و موجب پوسیدگی دندان شوند. با وجود اهمیت زیاد شیار پوش در پیشیری از پوسیدگی دندان، متأسفانه هنوز استفاده از شیار پوش در بسیاری از کشورها چندان رایج نیست.

فیشورسیلانت (شیار پوش) برای افراد زیر توصیه می‌شود:

  • کودکانی که تازه دندان آسیای آنها درآمده است.

  • بزرگسالانی که در مورد بهداشت دندان خود ابراز نگرانی می‌کنند.

  • بزرگسالانی که به صورت طبیعی فیشورهای عمیقی دارند.

  • بزرگسالانی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می‌شوند.


 

مصرف متعادل فلوراید


یکی از بزرگ‌ترین دستاوردها در زمینه بهداشت دهان، استفاده از فلوراید بوده است. فلوراید لایه مینای دندان را محکم‌تر و مقاوم‌تر کرده و آن را در مقابل پوسیدگی محافظت می‌نماید. در برخی کشورها آب آشامیدنی حاوی مقداری فلوراید می‌باشد. بسیاری از خمیر دندان‌ها و دهان‌شویه‌ها حاوی فلوراید هستند. مراقب مصرف بیش از حد فلوراید در کودکان باشید چرا که می‌تواند باعث فلوروزیس دندانی (در نوع خفیف لکه‌های سفید روی دندان‌های زرد، در نوع شدید لکه‌های قهوه‌ای رنگ) شود.

 

حداقل استفاده دوبار در روز از مسواک و یک بار از نخ دندان


حفظ سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی برای همه افراد اهمیت دارد. امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان دچار بیماری لثه می‌شوند. برای پیشگیری از این اتفاق، علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به نکات زیر باید توجه کنید:

  • تعویض مسواک سه یا چهار مرتبه در سال

  • استفاده از مسواک مخصوص برای افرادی که براکت دارند (درمان ارتودنسی)

  • استفاده از مسواک برقی (الکتریکی) برای بزرگسال مبتلا به آرتروز که در استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل دارند.


 

دستشوی دهان بعد از هر وعده غذایی و مصرف مواد قندی


علاوه بر مسواک زدن و استفاده مرتب از نخ دندان، شست‌وشوی دهان با دهان‌شویه ضد باکتری می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان، مشکلات لثه و همچنین حفظ سلامت دهان و دندان کمک فراوانی نماید.

 

جویدن آدامس بدون شکر


جویدن آدامس بدون شکر پس از غذا می‌تواند با افزایش جریان بزاق و خنثی نمودن اسید موجود در دهان به محافظت از دندان‌ها کمک کند.

 

استفاده از محافظ دهان


افرادی که فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند که در آنها صورت و دندان‌ها در معرض ضربه و آسیب قرار می‌گیرد، مثلا بوکسورها یا ورزشکاران رشته‌های رزمی و همچنین افرادی که احتمال برخورد آنها با زمین زیاد است مانند اسکیت‌سواران، حتما باید از محافظ دندان مخصوص ورزشکاران استفاده نمایند.

علاوه بر ورزشکاران افرادی که دندان قروچه می‌کنند نیز برای جلوگیری از آسیب به مینای دندان و همچنین پیشگیری از آسیب به شنوایی باید از محافظ دندان یا نایت‌گارد استفاده نمایند.

 

عدم مصرف دخانیات


مصرف محصولات تنباکو علاوه بر این که  باعث تغییر رنگ و لکه در دندان‌ها می‌شوند، باعث بروز بیماری‌های لثه و سرطان دهان می‌شود. برای حفظ سلامت دهاان و دندان حتما باید مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان را ترک نمود.

 

رژیم غذایی مناسب


برای حفظ سلامت دهان و دندان و لثه  داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم برای تمام سنین ضروری است. یک رژیم غذایی متعادل و سالم باید شامل تمام گروه‌های غذایی از جمله غلات، آجیل و مغزهای گیاهی، میوه و سبزیجات و محصولات لبنی باشد تا تمام مواد مغذی لازم برای بدن تأمین شود. برخی محققان معتقدند اسیدهای چرب امگا سه که در ماهی‌های چرب به وفور یافت می‌شود، می‌تواند التهاب را کاهش داده و در نتیجه خطر بیماری لثه را کمتر کند.

 

پرهیز از مصرف غذاهای شیرین


هنگامی که غذاهای حاوی قند زیاد مصرف می‌کنید، باکتری‌های موجود در دهان قندها را به عنوان غذا مصرف کرده و اسید تولید می‌کنند. اسید باعث فرسایش مینا و ایجاد منافذی در دندان می‌شود که زمینه پوسیدگی دندان را فراهم می‌نماید. نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه و آب میوه برای سلامت دندان‌ها مضر هستند چرا که مدت طولانی‌تری آنها را می‌نوشید در نتیجه دندانتان مدت بیشتری در محیط اسیدی می‌ماند. نوشیدنی‌های گازدار وضعیت را بدتر می‌کنند چرا که خود حالت اسیدی داشت و به فرسایش دندان بیشتر دامن می‌زنند.

 

مراجعه به دندانپزشک و چکاپ لثه و دندان‌ها


بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند هر شش‌ماه یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورتی که بیماری لثه داشته‌اید، دفعات مراجعه خود را بیشتر کنید. در معاینات دندانپزشکی، پوسیدگی دندان در مراحل اولیه شناسایی شده و در صورت وجود پلاک در سطح دندان‌ها با جرم‌گیری دندان‌ها تمیز می‌شوند. همچنین در صورتی که درست مسواک نمی‌زنید دندانپزشک متوجه شده و اصول صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما یاد می‌دهد.

 

خدمات آرمه تخفیف پارسیان


برخی افراد به دلیل هزینه بالا و قیمت خدمات بهداشتی دندانپزشکی از مراجعه به پزشک خودداری نموده و عموما دندان‌هایی که با هزینه‌ای اندک قابل ترمیم بوده به دندان‌هایی غیر قابل ترمیم و یا هزینه‌بر تبدیل می‌شوند.

آمارها نشان از پایین بودن سطح سلامت دهان و دندان در ایران دارند؛ سالانه

شرکت آرمه تخفیف پارسیان ارائه کننده خدمات دندانپزشکی با کارت سلامت آرمه است؛ با استفاده از این کارت ها و با پرداخت سالانه فقط 180000 تومان، تمام هزینه‌های دندانپزشکی مانند؛ معاینه ، رادیوگرافی، اندو، عصب کشی، ترمیم، بلیچینگ، پروتز، ارتودنسی و جراحی ها تا سقف 5 میلیون تومان، از 30 الی 50 درصد کاهش می یابد.

 

افزودن دیدگاه0