11 اشتباه رایج در مسواک زدن که اکثر ما به آن دچار هستیم!

  1. صفحه اصلی
  2. دسته بندی نشده
  3. 11 اشتباه رایج در مسواک زدن که اکثر ما به آن دچار هستیم!
11 اشتباه رایج در مسواک زدن که اکثر ما به آن دچار هستیم!

11 اشتباه رایج در مسواک زدن که اکثر ما به آن دچار هستیم!

اشتباهات رایجی در مسواک زدن وجود دارد که ممکن است همه ما آنها را داشته باشیم و با وجود اینکه از مسواک و نخ دندان و همچنین دهان‌شویه استفاده‌ می‌کنیم اما این اشتباهات باعث شود دندان‌‌های ما به خوبی تمیز نشوند.

در این بخش قصد داریم به 11 مورد از این اشتباهات در مسواک زدن اشاره کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

استفاده از یک مسواک برای مدت طولانی


در صورت استفاده مداوم از مسواک مثلا دو بار در روز، به صورت میانگین عمر مسواک حدود 3 ماه است پس از 200 بار استفاده، شما نیاز به تعویض مسواک دارید زیرا الیاف مویی مسواک شکسته‌ می‌شود؛ و دیگر قابلیت پاک کردن و جرم‌زدایی دندان را ندارند.

همچنین باکتری‌‌ها و ذرات غذا روی مسواک‌‌های کهنه باقی‌ می‌مانند بنابراین بهترین زمان برای تعویض مسواک هر 3 ماه یکبار است.

 

زمان کافی برای مسواک زدن دندان‌‌ها نمی گذاریم


برای تمیز شدن دندان‌‌ها حتما باید زمان کافی برای مسواک زدن بگذاریم. این زمان بسته به افراد و نوع فک و دندان آنها همچنین بسته به اینکه دندان‌‌های آنها عادی است یا روکش شده و یا ارتودنسی شده متفاوت است.

دندان‌‌های ارتودنسی و روکش شده نیاز به زمان و دقت بسیار بیشتری دارد و معمولا از مسواک‌‌های مخصوص برای پاک سازی تمام نقاط باید استفاده نمایند. اما افرادی که دندان‌‌های آنها روکش یا ارتودنسی نیز ندارد حتما باید با دقت بسیار تمام قسمت‌‌های دندان و لثه‌‌ها را مسواک زده و هیچ بخشی را فراموش نکنند.

 

شستن دهان یا نوشیدن مایعات بلافاصله بعد از مسواک زدن


بیشتر ما عادت داریم حتما دهان خود را بعد از مسواک زدن با آب فراوان بشوییم. اما این یک اشتباه بزرگ است زیرا آب خاصیت فلوراید خمیر دندان را از بین‌ می‌برد؛

شاید بگویید که پس چه باید کرد؟

  • می توانید کف حاصل از مسواک و خمیر دندان را از دهان خارج کنید؛

  • و تا نیم ساعت مایعات استفاده نکنید.

  • یا اگر نشستن دهان حس بدی به شما‌ می‌دهد؛

  • بعد از شستشوی دهان با آب از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.


 

نگهداری مسواک در توالت


مطالعات نشان داده نگهداری مسواک در توالت باعث آلودگی آن‌ می‌شود. حتی مدفوع انسان هم روی آن مشاهده شده است. هنگامی که سیفون را‌ می‌کشید، محتویات کاسه توالت در تمام جهات اسپری‌ می‌شود؛ استفاده از درپوش این آلودگی را کاهش‌ می‌دهد اما کاملا برطرف  نمی کند.

 

عدم استفاده از نخ دندان


برخی از نقاط دندان‌‌ها هستند که دور از دسترس است صرفا با مسواک زدن تمیز نمی شود در این موارد و برای از بین بردن پلاک تشکیل شده بین دندان‌‌ها حتما باید از نخ دندان استفاده نمود.

در صورتی که پلاک دندان‌‌ها از بین نرود به رسوبات سخت تبدیل‌ می‌شود و بهترین مکان برای رشد باکتری است.

 

فراموش کردن زبان هنگام مسواک زدن


بسیاری از افراد این اشتباه رایج را دارند که فقط دندان‌‌های خود را مسواک زده و‌ می‌شویند و از شستشوی زبان غافل هستند، عدم شستشوی زبان باعث ایجاد محلی برای رشد باکتری‌‌ها و ایجاد بوی بد و نامطبوع در دهان‌ می‌شود.

برای از بین بردن باکتری‌‌های موجود بر روی زبان حتما از مسواک‌‌هایی که دارای زبان‌شوی هستند استفاده نمایید.

 

استفاده از مسواک سخت و سفت


اگر الیاف مسواک خیلی سفت و سخت باشد به مینای دندان و لثه آسیب‌ می‌زنند و مسواک‌‌های خیلی نرم باعث‌ می‌شود دندان‌‌ها به خوبی تمیز نشوند؛ همیشه از مسواک‌‌هایی با الیاف متوسط استفاده کنید، هدف از مسواک زدن تمیز کردن باقی مانده غذا از دندان است، و یک مسواک با الیاف با درجه سختی متوسط برای این کار کاملا مناسب است.

 

استفاده اشتباه از مسواک


حرکت دایره‌ای مناسب‌ترین و بهترین حالت تمیز کردن دندان و مسواک زدن است؛ نحوه صحیح مسواک زدن به شکل دایره‌ای است و نباید فقط مسواک را به عقب و جلو حرکت داد.

 

مسواک زدن در زاویه نامناسب


بیشتر ما عادت داریم مسواک را با صورت افقی بر روی دندان‌‌ها بکشیم و این یکی دیگر از استباهات رایج ما در مسواک زدن دندان‌‌هاست؛ در صورتی که همیشه باید مسواک زاویه 45 درجه داشته باشد تا هم سطح دندان و هم لثه‌‌ها را به خوبی پاک کند.

 

مسواک زدن یک منطقه


بسیاری از ما مسواک زدن را از سر عادت و صرقا برای تمیز کردن دندان‌‌های جلویی که در معرض دید است استفاده‌ می‌کنیم و از دندان‌‌های عقبی و برخی نقاط دندان‌‌ها مثل قسمت‌‌های داخلی دندان غافلیم.

استفاده از مسواک برقی‌ می‌تواند در این مورد به ما کمک بسیاری کند، فقط باید آن را در جهات مختلف تکان دهیم.

 

مسواک زدن بیش از دو بار در روز


نیازی نیست بیش از دو بار در روز مسواک بزنید؛ بعضی افراد فکر‌ می‌کنند ایرادی ندارد 3 یا 4 بار در روز مسواک بزنند، معمولا بعد از هر وعده غذایی. مسواک بیش از 2 بار‌ می‌تواند به لثه و مینای دندان آسیب برساند.

 

چند دقیقه بعد از غذا باید مسواک بزنیم؟


آخرین نکته و شاید نکته‌ای که در مسائل مربوط به بهداشت دهان و دندان کمتر به آن پرداخته شده، زمان مناسب مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی است؛ خیلی افراد بعد از خوردن غذاهای اسیدی برای مسواک زدن صبر نمی کنند؛ بعد از خوردن غذا PH دهان کاهش میابد و مسواک زدن موجب‌ می‌شود اسید به راحتی وارد مینای دندان شود. حداقل 30 دقیقه باید صبر کنیم و بعد مسواک بزنیم.

 

افزودن دیدگاه0