مزایا و معایب پروتز متحرک یا همان دست دندان چیست؟

 1. صفحه اصلی
 2. پروتز ها
 3. پروتز متحرک
 4. مزایا و معایب پروتز متحرک یا همان دست دندان چیست؟
مزایا و معایب پروتز متحرک یا همان دست دندان چیست؟

مزایا و معایب پروتز متحرک یا همان دست دندان چیست؟

این نوع پروتز متحرک (که به نام دست دندان هم شناخته می شود) می تواند توسط بیمار بدون کمک دندانپزشک کارگذاشته و برداشته شود.

اگر تمام دندان های  بیمار کشیده شده باشد یک پروتز متحرک کامل (دندان مصنوعی کامل معمولی) راه حل آن است.

 

برای دریافت کارت های تخفیف ویژه دندانپزشکی آرمه پارسیان با 50 % آف اینجا کلیک کنید ------------ کارت تخفیف آرمه پارسیان


 

معایب پروتز متحرک


یکی از معایب این نوع پروتز این است که:

 • با پوشیدن آنها ممکن است بار روانی قابل توجهی مبنی بر پیری شخص به فرد اعمال شود.

 • در ابتدا استفاده از اپروتز متحرک به نظر ناجور می آید ولی این احساس متوقف خواهد شد.

 • در استفاده از این پروتز ها تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوان فک وجود دارد.


 

مزایا و معایب پروتز متحرک نسبت به ایمپلنت چه هستند؟


به دلیل تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوان فک در استفاده از این پروتز ها هر ١ یا ٢ سال نیاز به بررسی آن و هر ٥ تا ٧ سال نیاز به جایگزینی پیدا می کنند. در صورتی که بیمار همه دندان های خود را از دست نداده باشد برای جایگزینی چند دندان از دست رفته پروتز (یا دندان مصنوعی) پارسیل  مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع پروتز دندان روی یک صفحه فلزی ساخته می شود که توسط یک لایه روکش پلاستیکی همرنگ لثه ها پوشیده شده است. پروتزهای پارسیل توسط قفل ها یا نگه دارنده های مخفی به دندان ها متصل باقی می مانند.

باید توجه داشت که تا قبل از معرفی ایمپلنت های دندانی، بازسازی سیستم جونده بر روی استفاده از دندان مصنوعی متمرکز بود ولی امروزه به سبب مزایای بی شمار ایمپلنت ها این نوع از پروتز دندان کمتر استفاده می شود. استفاده از این پروتز ها درمقایسه با ایمپلنت ها داری مزایا و معایبی است،

 

مزایای پروتز متحرک عبارتند از: • دندان های مصنوعی جایگزین دندان های از دست رفته اند.

 • بافت لثه و استخوان ازدست رفته را نیز پوشش می دهند.

 • یک ظاهر مناسب را برای دندان و لثه ارائه می کنند. (این خصوصا در کسانی که تحلیل زیادی در استخوان و لثه خود داشته اند بسیار ارزشمند است.)


در این افراد با درمان ایمپلنت به تنهایی نمی توان همه این بافت ها را به نحو مطلوب بازسازی کرد.

 • تمیز کردن و نگهداری پروتز های متحرک راحت تر است. (برای کسانی که مشکل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دارند یک مزیت است.)

 • این پروتز ها قابلیت تغییر و سازگاری دارند. (در صورت از دست دادن دندان های بیشتر می توان با تغییرات جزیی در طراحی آنها دندان های جدید از دست رفته را نیز پوشش داد.)

 • در نهایت این پروتز ها به طور کلی ارزان‌تر هستند.


 

چگونه می توان ایمپلنت را با پروتز متحرک استفاده کرد؟


از آنجایی که پروتز کامل، تماما روی لثه قرار می گیرد خصوصا در فک پایین گیر و ثبات خوبی ندارد و این عمده ترین دلیل نارضایتی افراد از پروتز متحرکشان است.

یکی از راهکارها برای جبران این مشکل این است که می توان حداقل از ٢ ایمپلنت برای افزایش گیر و ثبات پروتز دندان در جای خودش استفاده کرد.

افزایش ثبات پروتز نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس و راحتی فردی که از پروتز یا دندان مصنوعی استفاده می کند، ایفا کرده و خوردن و صحبت کردن و لبخند زدن  را ساده تر می کند و موجب ایجاد احساس خوشایندی می شود که گویی پروتز دندان آن فرد قسمتی از خود فرد شده است.

 

هزینه پروتز متحرک چقدر است؟


به طور کلی هزینه پروتز تا حد زیادی به دندانپزشک شما بستگی دارد.

هزینه اکثر درمان های دندانپزشکی بر مبنای دو آیتم محاسبه می شود:

 •  ارزش مواد مصرفی

 • دستمزد دندانپزشک


در پروتز علاوه بر این دو مورد بالا ، دستمزد لابراتوار سازنده پروتز نیز باید به هزینه تمام شده اضافه شود و این که کدام نوع از پروتزهای ذکر شده مورد نیاز است.

اگرچه پروتزها ارزان تر از ونیرهای متداول هستند، اما برخی دندانپزشکان هزینه ی زیادی بابت آن دریافت می کنند. بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک، در مورد دندانپزشک مورد نظر خود تحقیق کنید. علاوه بر این، بهتر است قبل از تصمیم گیری نظر یک متخصص را درمورد دندانپزشکان زیبایی و دندانپزشکان پروتز جویا شوید، به این دلیل که ممکن است نیاز واقعی شما متفاوت با چیزی باشد که تصور می کنید.

 

افزودن دیدگاه0