پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان

  1. صفحه اصلی
  2. بیمه های سلامت
  3. بیمه دندانپزشکی
  4. پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان
پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان

پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان

پروتز دندان


پروتز دندان در اصطلاح به دندان مصنوعی یا تعویض دندان مصنوعی گفته می شود.
پروتز در انواع مختلفی وجود دارد و بسته به نوع بیماری و مشکل دندان استفاده می شود.
از پروتز برای روکش های ساده، ترمیم یک دندان و پروتز کامل دندان استفاده می شود.
دو نوع پروتز یعنی متحرک و ثابت بنا به تشخیص دندان پزشکان برای زیبایی و یا پزشکی استفاده می شود.

پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان

انواع پروتز


پروتزها به سه دسته  ثابت، متحرک و ایمپلنت تقسیم می شود.

پروتز ثابت


به روکش دندان در بین مردم معروف است.
پروتز ثابت به دو نوع روکش تک واحدی دندان و بریچ دندان تقسیم می شود.

روکش تک واحدی دندان یکی از رایج ترین نوع های پروتز ثابت در بین مردم است. زمانی که دندان ها ضعیف شده اند و نیاز به حفاظت با روکش دارند از روکش های تک واحدی استفاده می کنند. البته این روکش ها جنبه زیبایی هم دارند و در پوشاندن لک ها و تغییر رنگ دندان ها می توان از آن ها استفاده کرد. گاهی به دلیل مشکلاتی نظیر فانکشنال، دندان ها دچار نقص در عملکردشان می شوند.

در این مواقع روکش می تواند در عمل جویدن غذا کمک کند.

یکی دیگر از انواع پروتز ثابت، بریچ دندان می باشد.

این نوع پروتز زمانی کاربرد دارد که فرد یک یا چند عدد از دندان های خود را به هر دلیلی از دست داده باشد و این ناحیه خالی باعث ایجاد ظاهری نامناسب و اختلال در عمل جویدن شده باشد. در این مواقع با مراجعه به دندان پزشک مجرب می توان از انواع بریچ برای پر کردن نواحی خالی استفاده کرد.پروتز های متحرک زمانی استفاده می شود که فرد بنا به دلایلی امکان استفاده و جایگذاری پروتز ثابت را ندارد.

پروتزهای متحرک به راحتی قابل گذاشتن و برداشته شدن توسط فرد می باشد.

انواع پروتزهای متحرک:


پروتز دندانی پارسیل، پروتز کامل دندان، پروتز دندان اوردنچر

پروتزهای دندانی پارسیل که در بین مردم به عنوان دندان تکه ای شناخته شده است خود به دو دسته پروتزهای پارسیل تمام آکریل (فلیپر) و پروتزهای کرم کبالت تقسیم می شود.پروتزهای پارسیل تمام آکریل معمولا به عنوان یک درمان موقت در پروتز مورد استفاده قرار میگیرد. پروتز کرم کبالت در درمان بی دندان ها با انتهای آزاد، یا افرادی که نمی خواهند از پروتزهای ثابت استفاده کنند رواج دارد. منظور از انتهای آزاد افرادی است که دندان های خلفی و دندان های عقبی خود را از دست داده اند و هیچ دندانی جهت پایه شدن برای پروتز ثابت ندارند.

پروتز کامل دندان برای افرادی که تمامی دندان های خود را از دست داده اند مورد استفاده قرار میگیرد.

مانند پدربزرگ ها و مادربزرگ ها که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند.

امروزه با پیشرفت علم و پیدایش ایمپلنت ها اکثر افراد از انواع ایمپلنت استفاده می کنند و این باعث شده است تا کاربرد دندان متحرک کمتر شود
اما همچنان طرفداران ویژه خود را به دلیل کم هزینه تر بودن نسبت به ایمپلنت دارد.
پروتز کامل دندان یا ست دندان هم بر دو نوع معمولی و لثه نرم تقسیم می شود.

پروتز کامل دندان مانند دندان طبیعی از بخش سفید و بخش صورتی (لثه) تشکیل شده است که به لثه پروتز شهرت دارد. لثه پروتز باید مستحکم و قوی باشد تا بتواند مانند یک لثه واقعی عمل کرده و کارآیی لازم را داشته باشد.پروتز اوردنچر یکی دیگر از انواع پروتز دندانی متحرک است که یک دست کامل از دندان است که بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار گرفته است. پروتز اوردنچر نسبت به پروتز کامل دندان راحت تر است اما نسبت به یک پروتز ثابت از راحتی کمتری برخوردار است.

نحوه نگهداری از پروتز متحرک


پروتز دندان متحرک به دلیل راحتی آن در گذاشتن و برداشتن دوام طولانی تری هم دارد اما باید در نگهداری از آن دقت داشته باشید. حداقل دو بار در روز پروتز دندان را مسواک بزنید و مراقب باشید ضربه محکمی به آن وارد نشود. از مسواکی مخصوص دندان مصنوعی برای تمیز کردن سطح پروتز استفاده کنید. در هنگام مسواک زدن حتما سطح خارجی و داخلی پروتز را به خوبی تمیز کنید. به طور متوسط هفته ای یک با دندان مصنوعی را در یک محلول ضدعفونی کننده به مدت ۸ ساعت قرار دهید. این مدت زمان مناسبی برای استراحت بافت لثه شما می باشد.

در زمان هایی که از دندان مصنوعی خود استفاده نمی کنید آن را در محلول آب نمک قرار دهید.

هنگام حمام رفتن دندان مصنوعی خود را خارج کنید و آن را در محلول تمیز کننده به همراه کمی محلول های سفید کننده مانند وایتکس یا سرکه به همراه یک لیوان آب قرار دهید و سپس آن را به طور کامل در زیر شیر آب بشویید. بعد از خوردن مواد غذایی رنگی بالافاصله از مسواک استفاده کنید و در صورت تغییر رنگ هر چند وقت یک بار به مدت ۶ الی ۸ ساعت دندان مصنوعی را در محلول آب و یک قاشق سفید کننده قرار دهید و سپس به خوبی بشویید. دقت کنید که هر چند وقت یک بار به دندان پزشک معالج خود مراجعه کنید تا در صورت وجود مشکل آن را سریعا رفع کند.

هزینه پروتز دندان


هزینه پروتز دندان ثابت یا متحرک معمولا شامل مجموع هزینه های دستمزد دندان پزشک و هزینه لابراتواری می شود. قاعدتا دستمزد یک متخصص پروتز دندان بسیار زیاد می باشد. اما دندان چیزی نیست که بشود به سادگی از کنار مشکلات آن گذشت. ما به شما یک کارت را پیشنهاد میکنیم. کارتی که تمامی هزینه های دندان پزشکی شما را نصف می کند. چه کارتی؟

کارت سلامت آرمه پارسیان!


با داشتن این کارت، دیگر دندان های یک دست سفید و زیبا خواب نیست. با ارائه کارت سلامت آرمه پارسیان به مراکز طرف قرارداد به راحتی می توانید دندان های خود را با حداقل هزینه تعمیر و بازسازی کنید.شما با داشتن یکی از کارت های آبی، طلایی، سبز می توانید با خیالی آسوده به یکی از بهترین کلینیک های دندان پزشکی طرف قرارداد مراجعه کرده و بهترین عملکرد را بر روی دندان خود ببینید. بعد از هر بار مراجعه شما به کلینیک ها مرکز پشتیبانی کارت سلامت آرمه پارسیان برای اطلاع از بهترین عملکرد دندان پزشکان و کلینک ها با شما تماس حاصل می کنند تا در صورت وجود مشکلی سریعا پیگیری کنند. با داشتن کارت سلامت آرمه پارسیان لبخندی زیبا و اعتماد به نفسی بالا داشته باشید و در جوامع مانند مروارید بدرخشید.
پروتز دندان بابیمه تکمیلی آرمه پارسیان

خرید کارت آرمه | آرمه پارسیان

افزودن دیدگاه0