سلامت دهان در دوران بارداری

  1. صفحه اصلی
  2. دندانپزشکی عمومی
  3. پر کردن دندان
  4. سلامت دهان در دوران بارداری
سلامت دهان در دوران بارداری

سلامت دهان در دوران بارداری


اهمیت سلامت دهان در دوران بارداری

سلامت دهان و دندان در دوران بارداری امری بسیار مهم تلقی می‌شود. زیرا در این دوره درمان‌های دندانپزشکی بسیار سخت و محدود شکل می‌گیرد و تلاش برای آسیب نرسیدن به جنین، کار دندانپزشک را به شدت سخت می‌کند. حجم زیادی از کلسیم در یافتی بدن مادر جذب جنین شده و دندان‌های مادر را به شدت آسیب پذیر می‌کند.

مشکلات دندان در دوران بارداری

عوامل متعددی هستند که در این دوران گریبانگیر مادران باردار می‌شود. یکی از این عوامل افزایش اسید معده است. در دوران حاملگی بنا بر بهم خوردن تنظیمات بدن، اسید معده بسیار بیشتر از حد معمول ترشح می‌شود. هر سری رفلاکس یا استفراغ که امری بسیار شایع در این دوران است، موجب رسیدن این اسید به دندان‌ها شده و مینای دندان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین مواقعی که اسید معده به مینای دندان می‌رسد توصیه می‌شود از مسواک زدن خودداری کنید؛ قرقره آب لمری موثرتر تلقی می‌شود. همچنین می‌توانید یک با حل کردن مقدار کمی جوش شیرین در آب محلولی به دست آورید تا دهانتان را با آن شستشو دهید. این محلول می‌تواند خاصیت اسیدی به وجود آمده در دهانتان را خنثی کند تا مینای دندانتان آسیب شدیدی نبیند. اما بهترین راه برای کاهش اسید معده،رعایت رژیم غذایی است که توسط پزشک تجویز می‌شود.

علت معضلات دندانی در دوران بارداری

ترشح زیاد از حد معمول هورمون‌های استروژن و پروژسترون در این دوران، عارضه‌های زیادی برای مادران به وجود می‌آورد که سلامت دهان و دندان را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در وهله اول این هورمون‌ها موجب افزایش خون در لثه‌ها می‌شود. در این مواقع به علت خونریزی لثه پس از هر بار مسواک زدن، زنان حامله کمتر از مسواک و نخ دندان استفاده می‌کنند. از طرفی 70 درصد از این زنان باردار تحت تاثیر افزایش خون در رگ‌ها، لثه هایشان ملتهب و دردناک می‌شود که این پدیده ژنژیویت نام دارد. این حالت نیز افزون بر خونریزی لثه‌ها رغبت مادر به رعایت نکات بهداشتی برای سلامت دهان را کاهش می‌دهند. رعایت نکردن کامل نکات بهداشتی من جمله حداقل دوبار مسواک در روز و استفاده از نخ دندان، مصرف زیاد مواد شیرین و قندی به کمک عوامل دیگر مثل ترشح زیاد اسید، دندان‌های زنان را پوسیده می‌کنند. در صورت عدم پیشگیری و رسیدگی به این پوسیدگی‌ها، تاثیر منفی رو جنین موجب می‌شود تا دندان‌های وی نیز به زودی بپوسد.

لق شدن دندان، امری شایع در این دوران

مورد دیگری که افزایش زیاد هورمون‌ها در آن تاثیر منفی می‌گذارد، لق شدن دندان‌هاست. بسیاری از افراد پس از رو به رو شدن با این پدیده وحشت زده می‌شوند و تصور می کنند در این ایام همه دندان‌هایشان را از دست خواهند داد. اما دندانپزشک می‌تواند خیالشان را آسوده بکند که همچین چیزی نیست. این اتفاق تحت تاثیر هورمون‌های استروژن و پروژسترون به صورت کاملا موقتی لق شده و پس از گذشت این ایام به حالت قبلی خود برمی‌گردند؛ همچنین لازم است بدانید در مدت بارداری، لق بودن دندان موجب افتادن آن نمی‌شود مگر آن که عوامل دیگر نیز بر آن تاثیر بگذارند.

مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداری

توصیه اصلی متخصصان برای سلامت دهان و دندان مادران، مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداریست. بدون توجه به این که شخص دندان درد دارد یا نه باید توسط دندانپزشک معاینه شود. چرا که در بیشتر مواقع کم‌ترین میزان پوسیدگی در دندان قبل از بارداری، می تواند در دوران حاملگی بدترین دردها را به مادر تحمیل کند. یک پوسیدگی سطحی پیش از بارداری در این دوران به خاطر کمبود کلسیم و مواد معدنی بدن مادر به سرعت رشد کرده تا جایی که 25 درصد از زنان باردار از پوسیدگی دندان رنج می‌برند.

پیشگیری از بروز مشکلات دندان

برای حفظ دندان در حاملگی شستشوی دهان با محلول‌های دهانشویه فلوراید دار و بدون الکل و همچنین مصرف کمتر مواد قندی و استفاده درست از مسواک و نخ دندان اکیدا توصیه می‌شود. اما در صورت بروز مشکل، برای تشخیص دندانپزشک، تنها در موارد حاد عکس رادیوگرافی پرفته می‌شود. و نکته مهم‌تر آن که سه ماهه اول بارداری و سه ماهه آخر به شدت برای امور دندانپزشکی خطرناک است. ماه‌های 4 و 5 و 6 مناسب‌تر هستند که ماه پنجم نیز بین این سه ایده‌آل‌تر است.

بی‌حسی دندان در این دوران

درمان‌های خانگی به طور کامل برای درد دندان ممنوع است و با وجود این که استفاده از مسکن و آرامبخش برای مادر باردار مضر است، باز هم نباید به سراغ درمان‌های خانگی رفت. گاهی دندانپزشکان برای آرام کردن موقتی درد از بی‌حسی‌های موضعی بدون الکل با دوز تجویز شده استفاده می‌کنند. دندانپزشکان برای کمک به وضعیت بدن مادر کلسیم و ویتامین سی تجویز می کنند که سهل انگاری در مصرف آن آسیب زاست.

دندانپزشکی با آرمه

انجام تمامی خدمات دندانپزشکی با نصف قیمت تعرفه می‌تواند بسیار کمک کننده برای مادران باردار و نوزادان باشد تا بتوانند با مراجعه مستمر به دندانپزشک سلامت خود را تامین کنند. برای این کار می‌توان از کارت‌های تخفیف دندانپزشکی آرمه استفاده کرد که تمامی خدمات دندانپزشکی را با مجرب‌ترین دندانپزشکان تحت پوشش قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر ودریافت مشاوره رایگان با 67251-021 تماس بگیرید.این شرکت سه کارت، طرح با ویژگی های متفاوت دارد که عبارت اند از: طرح آبی، طرح طلایی، طرح اقتصادی، طرح خانواده

طرح آبی کارت سلامت آرمه

قابل استفاده تا سقف ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۳۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

250هزار تومان

طرح طلایی کارت سلامت آرمه

قابل استفاده تا سقف ۳,۰۰۰,۰۰۰تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۲۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۲۰۰ هزار تومان

طرح اقتصادی آرمه پارسیان

قابل استفاده تا سقف 500,000 تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار 1 ماهه قابل تمدید نمیباشد.

قابل ارتقا به کارتهای آبی وطلایی

قابل استفاده برای یک نفر

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۷۰۰۰۰ تومان

طرح خانواده کارت سلامت آرمه

قابل استفاده تا سقف25۰۰۰,۰۰۰ تومان

به هر عضو خانواده یک کارت آبی تعلق میگیرد ( برای 4 نفر)

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۱۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

تحویل 24 ساعته به سراسر کشور

۶۰۰۰۰۰ تومان

خدمات آرمه تخفیف پارسیان

شرکت آرمه تخفیف پارسیان در راستای اهداف و آرمان‌های بنیان‌گذاران خود تعداد بی‌شماری از متخصصین و پزشکان مجرب در بخش‌های دندان‌پزشکی ، چشم‌پزشکی و زیبایی گرد هم آورده تا خدمات درمانی بهتری را به مشترکین کارت‌های سلامت آرمه ارائه نماید. آرمه مفتخر است بهترین خدمات را با کارت تخفیف دندانپزشکی خود عرضه دارد، و خدمات چشم پزشکی و زیبایی را به صورت هدیه بر روی کارت تخفیف دندانپزشکی خود ارائه نماید.

مزایای استفاده از کارت آرمه

استفاده از کارت آرمه آبی به مدت یکسال تا سقف 5 میلیون تومان

بهره‌مندی از تخفیف 30 تا 50 درصدی خدمات دندانپزشکی

قرارداد با بهترین دندانپزشکان مجرب و متخصص ، ارائه بهترین خدمات ، مجهزترین مراکز درمانی

ایمپلنت ، لمینت ، کامپوزیت ، ارتودنسی ، عصب کشی ، خدمات عمومی دندانپزشکی

مشاوره و ویزیت رایگان

نوبت دهی در اولین فرصت به صورت 24 ساعته و آنلاین

پوشش پزشکی در سرتاسر ایران

نظارت مستمر و دائم در کلیه مراکز طرف قرارداد

ایجاد و ذخیره پرونده مجازی بر روی حافظه کارت و سایت

برقراری تماس با مشترکین و نظرسنجی پس از مراجعه به مراکز.


افزودن دیدگاه0