دهانشویه : موارد مصرف و عوارض

  1. صفحه اصلی
  2. بهداشت دهان و دندان
  3. بیماری های دهان و دندان
  4. دهانشویه : موارد مصرف و عوارض
دهانشویه : موارد مصرف و عوارض

دهانشویه : موارد مصرف و عوارض

لزوم استفاده از دهانشویه


دهانشویه، مایعی برای شستشوی دهان و دندان است که مکمل مسواک و نخ دندان محسوب می‌شود. این مایع که به طور معمول آبی رنگ است، به هیچ عنوان برای جایگزین کردن مسواک و یا نخ دندان کاربرد ندارد؛ بلکه بهتر است پس از این دو، به مدت یک دقیقه در دهان قرقره شود تا از بسته شدن جرم روی دندان‌ها جلوگیری کند و و سرعت رشد باکتری‌ها را به طرز محسوسی کاهش دهد. البته از برخی انواع دهان شویه برای سفیدی دندان و رفع بوی بد دهان نیز استفاده می‌شود که در ادامه به شرح موارد مصرف، عوارض و انواع دهانشویه می‌پردازیم.

موارد مصرف دهانشویه


از موارد استفاده دهانشویه برای درمان آفت‌ها و زخم‌های دردناکی است که داخل دهان ایجاد می‌شود. دهانشویه‌هایی که محلول رقیقی از آب اکسیژنه هستند به عنوان التیام دهنده زخم استفاده می‌شوند که علاوه بر بهبود آن، محیط دهان و دندان را از باکتری و مخاط پاکسازی کرده تا احتمال ایجاد پوسیدگی به حداقل برسد. در کنار این موارد، در مواقعی که لثه‌ها ملتهب شده باشند می‌توان از دهانشویه‌ها کمک گرفت. کسانی که به دلیل اعتیاد به الکل و یا دیگر دلایل دچار خشکی دهان هستند نیز با استفاده از دهانشویه‌های بدون الکل، این خشکی را که بسیار آزار دهنده است می‌توانند درمان کنند.

التهاب لثه


بسیاری از افراد پس از جراحی‌های پریودنتال یا ایمپلنت دچار ملتهب و حساس شدن لثه‌هایشان می‌شوند. همچنین عده‌ای از افراد دچار بیماری‌ التهاب لثه و یا همان ژنژیویت هستند. التهاب لثه در صورت عدم پیگری و درمان می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به دندان وارد کند که مهم‌ترین آن ریزش و از دست دادن آن به طور کامل است. استفاده از دهانشویه‌های مناسب برای این مورد، کمک زیادی به بهبودی و سلامت دهان شخص می‌کند.

معروف‌ترین مورد استفاده از دهانشویه، جلوگیری از پوسیدگی و بوی بد دهان است. چرا که با از پاکسازی دهان، باکتری‌هایی که عامل پوسیدگی و بوی نامطبوع هستند را از بین می‌برند و سلامت و زیبایی را برای دهان و دندان به ارمغان می‌آورند.

عوارض استفاده از دهانشویه


در برخی مواقع ممکن است دهانشویه ایجاد حساسیت در پوست یا سرگیجه و مشکلات تنفسی ایجاد کند؛ البته که این حالت بسیار نادری است که خیلی کم پیش می‌آید. در صورت بروز این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

دهانشویه‌ها مخصوصا دسته که فلوراید زیادی را دارند، موجب به وجود آمدن تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند. تغییر حس چشایی و مزه و تورم غده پاروتید از عوارضی هستند که در خصوص استفاده از دهانشویه‌ها گزارش شده‌اند. خشکی و سوزش دهان از موارد گسترده‌ای است که به عنوان عوارض استفاده از دهانشویه مشاهده شده که علت آن وجود الکل در برخی دهانشویه‌هاست. در صورتی که از انواع بدون الکل آن استفاده شود نه تنها موجب خشکی و سوزش در دهان نمی‌شوند، بلکه به بهبود این مشکلات نیز کمک می‌کند.

انواع دهانشویه:


فلوراید


معروف‌ترین نوع دهانشویه که عموم مردم با دهانشویه را به این نام می‌شناسند، دهانشویه فلوراید است. بیشترین کاربرد آن برای جلوگیری از پوسیدگی در دندان‌هاست هرچند که مقداری از آن در بیشتر خمیر دندان‌ها وجود دارد. برای مصرف این دهانشویه باید مراقبت شود تا بیش از حد فلوراید به دندان‌ها نرسد؛ در غیر این صورت موجب لکه دار شدن دندان‌ها می‌شود. شرایط استفاده از آن خورده شدن غذا نیم ساعت قبل از استفاده از دهانشویه است و حتما پس از مسواک و نخ دندان صورت بگیرد. نکته مهم آن است که هیچ مقداری از آن بلعیده نشود به همین دلیل هنگام استفاده کودکان، مراقبت‌های لازم انجام شود.

دهانشویه زیبایی


این نوع از دهانشویه‌ها خاصیتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ندارند و صرفا برای رفع بود بد دهان استفاده می‌شوند.

دهانشویه گیاهی و یا دهانشویه طبیعی


این نوع از دهانشویه‌ها بدون الکل و فلوراید هستند و برطرف کننده بسیاری از زخم‌ها آفت‌ها و برفک‌های دهان هستند. ساده‌ترین نوع از این دهانشویه‌ها همان محلول آب و نمک هست. این نوع دهانشویه‌ها برای بهبود قارچ دهان و کاهش التهاب لثه نیز بسیار موثر هستند. به طور کلی می‌توانند جایگزین برخی از دازوهای شیمیایی باشند.

دهانشویه روزانه


دهانشویه‌هایی معمولی و حاوی فلوراید که در دو نوع بدون الکل یا الکل دار عرضه می‌شوند. هم کاربرد پیشگیری از پوسیدگی و هم ایجاد بوی خوش در دهان را دارند و به طور روزانه از آن استفاده می‌شود. این دهانشویه برای افرادی که بیماری خاص دهانی یا جراحی در دهان خود انجام داده‌اند توصیه نمی‌شود.

درمان: مراجعه به دندانپزشکی


لازم به ذکر است همه این ها تحت عنوان مراقبت از دندان گفته شد و درصورت بروز مشکل در دندان در اولین فرصت باید به دندان پزشک مراجعه کرد.

شرکت آرمه که تخصصش ارائه خدمات دندانپزشکی است با انتخاب بهترین دندانپزشکان در سراسر ایران و نوبت گیری برایتان، تمامی خدمات درمانی وزیبایی دندان پزشکی را با 30 الی 50 درصد تخفیف به شما عرضه می کند تا با کمترین هزینه بتوانید دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

جهت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره 67251-021 تماس بگیرید.

این شرکت سه کارت، طرح با ویژگی های متفاوت دارد که عبارت اند از: طرح آبی، طرح طلایی، طرح اقتصادی، طرح خانواده

 


  1. طرح آبی کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۳۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۲۰۰ هزار تومان


  1. طرح طلایی کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف ۳,۰۰۰,۰۰۰تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۲۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۲۰۰ هزار تومان


  1. طرح اقتصادی آرمه پارسیان
قابل استفاده تا سقف 500,000 تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار 1 ماهه قابل تمدید نمیباشد.

قابل ارتقا به کارتهای آبی وطلایی

قابل استفاده برای یک نفر

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۷۰۰۰۰ تومان


  1. طرح خانواده کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف25۰۰۰,۰۰۰ تومان

به هر عضو خانواده یک کارت آبی تعلق میگیرد ( برای 4 نفر)

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۱۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

تحویل 24 ساعته به سراسر کشور

۶۰۰۰۰۰ تومان

خدمات آرمه تخفیف پارسیان

شرکت آرمه تخفیف پارسیان در راستای اهداف و آرمان‌های بنیان‌گذاران خود تعداد بی‌شماری از متخصصین و پزشکان مجرب در بخش‌های دندان‌پزشکی ، چشم‌پزشکی و زیبایی گرد هم آورده تا خدمات درمانی بهتری را به مشترکین کارت‌های سلامت آرمه ارائه نماید. آرمه مفتخر است بهترین خدمات را با کارت تخفیف دندانپزشکی خود عرضه دارد، و خدمات چشم پزشکی و زیبایی را به صورت هدیه بر روی کارت تخفیف دندانپزشکی خود ارائه نماید.

 

مزایای استفاده از کارت آرمه


 

استفاده از کارت آرمه آبی به مدت یکسال تا سقف 5 میلیون تومان

بهره‌مندی از تخفیف 30 تا 50 درصدی خدمات دندانپزشکی

قرارداد با بهترین دندانپزشکان مجرب و متخصص ، ارائه بهترین خدمات ، مجهزترین مراکز درمانی

ایمپلنت ، لمینت ، کامپوزیت ، ارتودنسی ، عصب کشی ، خدمات عمومی دندانپزشکی

مشاوره و ویزیت رایگان

نوبت دهی در اولین فرصت به صورت 24 ساعته و آنلاین

پوشش پزشکی در سرتاسر ایران

نظارت مستمر و دائم در کلیه مراکز طرف قرارداد

ایجاد و ذخیره پرونده مجازی بر روی حافظه کارت و سایت

برقراری تماس با مشترکین و نظرسنجی پس از مراجعه به مراکز.

 

افزودن دیدگاه0