دندان عقل و جراحی آن

  1. صفحه اصلی
  2. بهداشت دهان و دندان
  3. بیماری های دهان و دندان
  4. دندان عقل و جراحی آن
دندان عقل و جراحی آن

دندان عقل و جراحی آن

دندان عقل چیست؟


دندان عقل یا آسیای سوم، به دندان‌هایی گفته می‌شود که در دو انتهای هر فک رشد می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان گفت هر کس به طور معمول 4 دندان عقل در می‌آورد. رشد این دندان نسبت به سایر دندان‌ها دیرتر صورت می‌گیرد و به طور معمول از 17 سالگی الی 25 سالگی می‌روید و به همین سبب دندان عقل نام گرفته است. همچنین گفته می‌‌شود که رویش این دندان در دختران زودتر از پسران شکل می‌گیرد. علت رشد این دندان و مشکلاتی که پس از رشد به وجود می‌آید به سالیان دور برمی‌گردد؛ آن هنگام که انسان‌های نخستین از ساقه و ریشه‌ی گیاهان تغزیه می‌کردند برای جویدن آن‌ها به دندان آسیای سوم احتیاج داشتند اما به مرور زمان و با تغییر سبک غذایی این دندان استفاده اش در زندگی کم و کم‌تر شد تا جایی که اکنون به صورت درست رشد و تکامل نمی‌یابد.

آیا همه دندان عقل دارند؟


البته بسته به ژنتیک خانوادگی در برخی افراد دیگر رویش این دندان مشاهده نمی‌شود و یا در برخی دیگر دندان بدون آسیب و آزاری به طور کامل رشد کرده و نیازی به کشیدن ندارد. اما در حالتی که این دندان موجب آزار شخص شود سریع باید کشیده شود چرا که هر چه مدت بیشتری از آن بگذرد ریشه‌های دندان قوی و مستحکم‌تر می‌شوند که موجب می‌شود کشیدن آن با درد بیشتری همراه باشد. تا جایی که در برخی افراد مسن کشیدن دندان عقل با شکستگی استخوان فک همراه می‌شود. به همین دلیل متخصصان بهترین سن برای این کار را پیش از بیست سالگی می‌دانند.

درد دندان عقل


دندان عقل به سه شکل در افراد رشد می‌کند؛ در گروهی بنا به عوامل موروثی و یا عوامل محیطی و بیماری، از لثه بیرون نیامده و به اصطلاح نهفته می‌ماند. در گروهی دیگر نیمی از تاج دندان بیرون می‌آید اما بقیه‌ی دندان خارج نمی‌شود که به این دسته نیمه نهفته گفته می‌شود. در گروه آخر نیز این دندان همچون دیگر دندان‌ها به طور کامل رشد می‌کند و در کنار سایرین قرار می‌گیرد. اما از مهم‌ترین مشکلاتی که برای این دندان وجود دارد موقعیت نامناسبی است که در آن قرار دارد. دور از دسترس بودن مکان آن موجب می‌شود تا مسواک و بهداشت این چهار دندان سخت باشد که پوسیدگی زود هنگام آن را در پی دارد. به علاوه‌ی این که به خاطر دور از دسترس بودنش، امکان ترمیم برایش وجود ندارد و به محض عفونت و پوسیدگی باید کشیده شود.

خطرناک برای دیگر دندان‌ها


همچنین به راحتی می‌تواند این پوسیدگی و عفونت را به دندان‌های کناری خود، یعنی آسیای دوم منتقل کند. به همین سبب آسیب پذیری دندان‌های آسیای دوم بیشتر است نسبت به سایر دندان‌ها. در این بین گاهی دندان عقل به درستی مسیر رویش را طی نمی‌کند و حالتی افقی و یا نزدیک به افقی پیدا می‌کند که موجب آسیب زدن به دندان کناری و تحلیل دادن ریشه‌های آن می‌شود. در این موارد نیز هرچه سریعتر باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا قبل از وارد کردن آسیب جدی به دندان‌های کناری، دندان عقل کشیده شود. در نهایت نیز در برخی مواقع این دندان به صورت نهفته باقی می‌ماند به این معنی که وجود دارد اما از لثه خارج نشده است.

از کجا بفهمیم دندان نهفته داریم؟


اگر سن‌تان از 25 نیز گذشت و با رویش دندان عقلتان مواجه نشدید احتمال نهفته بودن آن زیاد است. در اینجور مواقع دندان پزشکان با عکس رادیولوژی (opg) متوجه حضور این دندان می‌شوند. پس در صورت عدم مشاهده رویش دندان عقل به دندانپزشک مراجعه کنید تا با جراحی، این دندان را برایتان بیرون آورد؛ ذر غیر این صورت با عفونت و کیست و یا حتی با شکل گیری تومور رو به رو خواهید شد. اما احتمال این نیز وجود دارد که شما نیازی به کشیدن دندان عقل نداشته باشید به این دلیل که دندان نهفته‌ای هم در عکس برایتان مشاهده نشود. در این صورت هر دوسال با مراجعه به دندانپزشک و عکس رادیولوژی مطمئن شوید که این دندان به صورت نهفته در دهانتان رشد نکرده باشد.

هزینه کشیدن دندان عقل


هزینه کشیدن دندان عقل بسته به میزان رشد آن و نهفته یا غیر نهفته بودنش و همچنین فک بالا یا پایین بودنش متفاوت است. برای مثال قیمت کشیدن دندان عقل فک بالا و پایین طبق تعرفه آزاد سال 99، 170 و 180 هزار تومان به بالا می‌شود اما با آرمه می‌توانید با نصف این قیمت همه‌ی این کارها را انجام دهید. شرکت آرمه که در خصوص خدمات دندانپزشکی فعالیت می‌کند، تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی‌تان را تحت پوشش خود قرار داده و حداقل 30 و حداکثر 50 درصد ارزان‌تر از تعرفه آزاد با بهترین دندانپزشکان به شما ارائه خواهد داد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 021-67251 تماس بگیرید.

این شرکت سه کارت، طرح با ویژگی های متفاوت دارد که عبارت اند از: طرح آبی، طرح طلایی، طرح اقتصادی، طرح خانواده

 


  1. طرح آبی کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۳۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۲۰۰ هزار تومان


  1. طرح طلایی کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف ۳,۰۰۰,۰۰۰تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۲۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

قابل استفاده برای یک نفر

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۲۰۰ هزار تومان


  1. طرح اقتصادی آرمه پارسیان
قابل استفاده تا سقف 500,000 تومان

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار 1 ماهه قابل تمدید نمیباشد.

قابل ارتقا به کارتهای آبی وطلایی

قابل استفاده برای یک نفر

امکان استفاده در مراکز زیبایی

۷۰۰۰۰ تومان


  1. طرح خانواده کارت سلامت آرمه
قابل استفاده تا سقف25۰۰۰,۰۰۰ تومان

به هر عضو خانواده یک کارت آبی تعلق میگیرد ( برای 4 نفر)

خدمات رسانی در سراسر ایران

اعتبار ۱۲ ماهه قابل تمدید با تخفیف ۱۰٪

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

ویزیت رایگان

امکان استفاده در مراکز زیبایی

دارای حافظه برای ذخیره سازی پرونده مجازی

تحویل 24 ساعته به سراسر کشور

۶۰۰۰۰۰ تومان

خدمات آرمه تخفیف پارسیان

شرکت آرمه تخفیف پارسیان در راستای اهداف و آرمان‌های بنیان‌گذاران خود تعداد بی‌شماری از متخصصین و پزشکان مجرب در بخش‌های دندان‌پزشکی ، چشم‌پزشکی و زیبایی گرد هم آورده تا خدمات درمانی بهتری را به مشترکین کارت‌های سلامت آرمه ارائه نماید. آرمه مفتخر است بهترین خدمات را با کارت تخفیف دندانپزشکی خود عرضه دارد، و خدمات چشم پزشکی و زیبایی را به صورت هدیه بر روی کارت تخفیف دندانپزشکی خود ارائه نماید.

 

مزایای استفاده از کارت آرمه


 

استفاده از کارت آرمه آبی به مدت یکسال تا سقف 5 میلیون تومان

بهره‌مندی از تخفیف 30 تا 50 درصدی خدمات دندانپزشکی

قرارداد با بهترین دندانپزشکان مجرب و متخصص ، ارائه بهترین خدمات ، مجهزترین مراکز درمانی

ایمپلنت ، لمینت ، کامپوزیت ، ارتودنسی ، عصب کشی ، خدمات عمومی دندانپزشکی

مشاوره و ویزیت رایگان

نوبت دهی در اولین فرصت به صورت 24 ساعته و آنلاین

پوشش پزشکی در سرتاسر ایران

نظارت مستمر و دائم در کلیه مراکز طرف قرارداد

ایجاد و ذخیره پرونده مجازی بر روی حافظه کارت و سایت

برقراری تماس با مشترکین و نظرسنجی پس از مراجعه به مراکز.

 

افزودن دیدگاه0